Rząd boi się porażki. Chcą załatwić sprawę tzw. Polskiego Ładu w nietypowy sposób

Rząd boi się porażki. Chcą załatwić sprawę tzw. Polskiego Ładu w nietypowy sposób

Realizacja podatkowych zapowiedzi z Polskiego Ładu znajdzie się w jednej ustawie, modyfikującej szereg aktów prawnych – zapowiedział w środowym „Dzienniku Gazecie Prawnej” wiceminister finansów Jan Sarnowski. Projekt ma trafić do konsultacji w środę.

Wiceszef resortu finansów Jan Sarnowski pytany był w środowym „DGP” m.in. o to, jak wygląda realizacja podatkowych zapowiedzi z Polskiego Ładu – czy będzie to jedna ustawa czy pakiet?

„Jedna – modyfikująca szereg aktów prawnych. Będziemy w niej mieli rozwiązania dotyczące kwoty wolnej od podatku i składki zdrowotnej, a także pakiet podatkowego restartu gospodarki, czyli cztery zestawy ulg dedykowanych poszczególnym kategoriom przedsiębiorców” – powiedział dziennikowi Sarnowski.

Dodał, że będą w niej również inne przepisy, np. regulujące status podatnika bezgotówkowego oraz zmiany służące zwalczaniu szarej strefy i rajów podatkowych.

Najwyraźniej rząd dobrze wyczuwa, że mógłby ponieść porażkę przy wprowadzaniu Polskiego Ładu na raty. Tzn. do podwyższenia kwoty wolnej znalazła by się większość sejmowa, ale do podniesienia składek i podatków już niekoniecznie (chociaż sojusznicy PiS z Lewicy na pewno poprą).

Dlatego rządzący chcą załatwić wszystko za jednym głosowaniem nad jednym projektem.

Mówiąc o tempie prac nad ustawą, wiceminister powiedział, że konsultacje mają potrwać 2 tygodnie, a projekt trafi do Sejmu najpóźniej we wrześniu. „Optymalnie byłoby, gdyby ustawa zakończyła swój bieg jeszcze jesienią” – wyraził nadzieję wiceminister.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!